Nytt möte angående tomträttsavtalet
Tomträttsgruppens juridiska ombud, advokatfirman Mannheimer Swartling har nu efter ca 6 månaders påstötningar till Malmö Stad lyckats få till ett uppföljningsmöte efter det senaste mötet i februari.
Mötet är planerat till den 4 september. Representanter från Mannheimer Swartling, Bryggans Fastighetsekonomi samt två personer i Friluftsstadens tomträttsgrupp företräder Friluftsstadens alla fem föreningar.
Syftet med mötet är att komma närmare ett avslut gällande en överenskommelse om de ekonomiska villkoren i tomträttsavtalet vilket formellt ska börja gälla 16 oktober i år.
Avstängning av varmvatten 28 och 30 augusti
På grund av arbeten på värmeväxlare i värmecentralen kommer varmvattnet vara avstängt under dagtid, den 28 och 30 augusti.
Tömning av återvinningscontainer, miljöhus 2
Vår leverantör Ragnsells har slarvat en del med tömning av papp- och plaståtervinningscontainrar i miljöhus 2.
Nu har vi klagat på detta och fått löfte om bättring.
Den som bevittnar att en återvinnings- eller avfallshämtningsbil kör förbi ett miljöhus utan att stanna och tömma får gärna meddela vicevärd Magnus.